Dönem Föyü

proje föyü – pdf

Kavramlar  

Empati, Evrensel tasarım, Herkes için tasarım, Erişilebilir tasarım, Duyusal Mimarlık, Eğitim, Barınma, Kaynaşma, Kaynaştırma, ………

 

[Proje 5]          Engelsiz Eğitim, Engelsiz Lise

Bir  duyu eksikliğine (görme, işitme)  ya da bir yetenek kısıtlılığına (ortopedik) sahip bireyleri de kapsamak üzere, 4+4+4 sistemine göre son dörtlük dilimde yer alan, 14-18 yaş grupları arasındaki öğrenciler için kaynaştırmalı eğitim yapısı.

Konum 4 arazi alternatifi. (Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar, Darıca)

Mekansal gereksinimler Öğrenme mekanları (1 adet işitme, 1 adet görme engelliler için tasarlanmış toplam 5 adet 9. Sınıf, 5 adet 10. Sınıf, 5 adet 11. Sınıf, 5 adet 12. Sınıf), kaynaşma ve toplanma mekanları, çok amaçlı salonlar, mutfak, yemekhane, kafeterya, kütüphane, laboratuar, atölye ve kulüp odaları, revir, psikolojik destek birimleri, açık ve kapalı bedensel aktivite alanları, engellilik durumuna göre özelleşmiş mekanlar, özelleşmiş rekreasyon ve peyzaj alanları, eğitmen odaları, personel ofis ve ihtiyaç mekanları, servis alanları, araç park alanları,……vb.  Not1: Görme ve İşitme Engelliler için, öğrenme ortamlarında, kısıtlılık durumuna göre değişken olabilen öğrenci sayısı (~5,10 vb.), diğer öğrenme ortamlarında  ~ 20 öğrenci.

[Proje 6]          Engelsiz Barınma, Engelsiz Öğrenci Evi

Gyte lisans ve lisansüstü (yüksek lisans doktora) kız ve erkek öğrencileri için (~ 200 kişi) ortak sosyal mekanlara sahip (yemek, sağlık, spor, kültür vb.) yurt (öğrenci evi) yapısı.  Not1: Karşılaşma mekanlarında genel evrensel tasarım ilkelerinin uygulanması ve % 10 oranında konaklama biriminin (görme, işitme, ortopedik) kısıtlamaları olan kullanıcılar için tasarlanması. Not2: Lisansüstü öğrencileri için bireysel ya da aile ile yaşama alternatifi.

Konum GYTE kampus alanı.

Mekansal gereksinimler Konut birimleri, açık ve kapalı sosyal karşılaşma mekanları (yemek, sağlık, spor, kültür vb.),  çok amaçlı salonlar, mimarlık atölyeleri, hobi atölyeleri, kütüphane, açık ve kapalı  spor alanları, mutfak, yemekhane, kafeterya, revir, kırtasiye, market, kuaför, personel ofis ve ihtiyaç mekanları, servis alanları, bisiklet ve araç park alanları, rekreasyon ve peyzaj alanları, havuz, …….vb. Not1: Konaklama birimlerinin sadece çalışma odalarının, sadece yatak odalarının olduğu hapishane ve askeri koğuş tipi standart bir yurt kurgusu yerine, farklı çalışma, uyuma, yeme alışkanlıklarına sahip bireyler için 1,2,3,4 kişilik alternatiflerle tasarlanması. [(Tekli, Aynı konut biriminde 1 tane 1 kişilik); (2’li, Aynı konut biriminde 2 tane 1 kişilik, ya da 1 tane 2 kişilik), (3’lü, Aynı konut biriminde 3 tane 1 kişilik, ya da 2 tane 1 kişilik ve 1 tane 1 kişilik), (4’lü, Aynı konut biriminde 2 tane 2 kişilik ya da 4 tane 1 kişilik)] Not2: Ortak birimler için mutfak ve diğer servis mekanları için ortak ve bireysel kullanım esneklikleri düşünülebilir.

Final Teslim İstenenler

  • Raporlar
  • Konsept paftası
  • Vaziyet planı – 1/500
  • Maket – 1/500, 1/200 ya da 1/100
  • Planlar (kat adedi kadar) – 1/100 ya da 1/200
  • Kesitler (minimum 4 adet) – 1/100 ya da 1/200
  • Cepheler (minimum 4 adet) – 1/100 ya da 1/200
  • Sistem detayı (plan, kesit, görünüş) – 1/20
  • Eskizler, modellemeler

Proje 5 Arazi Alternatifleri

Beşiktaş

besiktas1 besiktas2

Darıca

darica1 darica2

Kadıköy

kadikoy1 kadikoy2

Üsküdar

uskudar1 uskudar2

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s